Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZT52C22-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZT52C22-7
Description
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123
DataSheet
BZT52C22-7 PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C22-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):22 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):55 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 15.4 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C