Micro Commercial Components (MCC) BZX84B5V1-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
BZX84B5V1-TP
Description
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23
DataSheet
BZX84B5V1-TP PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84B5V1-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:350 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 2 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C