Nexperia BZX84W-B11F
Manufacturer :
Nexperia
Mfr. Part # :
BZX84W-B11F
Description
DIODE ZENER 11V 275MW SOT323
DataSheet
BZX84W-B11F PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84W-B11F Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):11 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:275 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:150°C (TJ)