Diotec Semiconductor BZT52C9V1
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Mfr. Part # :
BZT52C9V1
Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123F
DataSheet
BZT52C9V1 PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C9V1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):9.1 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):30 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 6 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)