Micro Commercial Components (MCC) BZT52C8V2-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
BZT52C8V2-TP
Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD123
DataSheet
BZT52C8V2-TP PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C8V2-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:700 nA @ 5 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C