Rochester Electronics BZX84C24ET1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
BZX84C24ET1
Description
DIODE ZENER 24V 225MW SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BZX84C24ET1 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C24ET1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):24 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:225 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):70 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 16.8 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)