Micro Commercial Components (MCC) BZT52C33S-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
BZT52C33S-TP
Description
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BZT52C33S-TP PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C33S-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):33 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 23.1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C