Micro Commercial Components (MCC) BZT52C12-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
BZT52C12-TP
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD123
DataSheet
BZT52C12-TP PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C12-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C