Diotec Semiconductor BZT52B4V7
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Mfr. Part # :
BZT52B4V7
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123F
DataSheet
BZT52B4V7 PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52B4V7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.7 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)