Vishay General Semiconductor – Diodes Division BZX84B12-E3-08
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
BZX84B12-E3-08
Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3
DataSheet
BZX84B12-E3-08 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84B12-E3-08 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:300 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C