Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZX84C18W-7-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZX84C18W-7-F
Description
DIODE ZENER 18V 200MW SOT323
DataSheet
BZX84C18W-7-F PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C18W-7-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):18 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):45 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 12.6 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 125°C