TSC (Taiwan Semiconductor) BZT52B16S RRG
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
BZT52B16S RRG
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323F
DataSheet
BZT52B16S RRG PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52B16S RRG Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:45 nA @ 11.2 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)