Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZX84C5V1T-7-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZX84C5V1T-7-F
Description
DIODE ZENER 5.1V 150MW SOT523
DataSheet
BZX84C5V1T-7-F PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C5V1T-7-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
  • Tolerance:±5.88%
  • Power - Max:150 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 2 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C