Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZX84C33-7-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZX84C33-7-F
Description
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BZX84C33-7-F PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C33-7-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):33 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:300 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 23.1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C