Vishay General Semiconductor – Diodes Division BZX84C51-E3-08
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
BZX84C51-E3-08
Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BZX84C51-E3-08 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C51-E3-08 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):51 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:300 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):180 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 35.7 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C