Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MMSZ5V6T3G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MMSZ5V6T3G
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MMSZ5V6T3G PDF
Price is not available, please RFQ
MMSZ5V6T3G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 2 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C