Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZT52C3V3-7-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZT52C3V3-7-F
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BZT52C3V3-7-F PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C3V3-7-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.3 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):95 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C