Rochester Electronics BZX84C43LT1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
BZX84C43LT1
Description
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3
DataSheet
BZX84C43LT1 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C43LT1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):43 V
  • Tolerance:±7%
  • Power - Max:225 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):150 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 30.1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)