Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MM3Z6V8T1G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MM3Z6V8T1G
Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD323
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MM3Z6V8T1G PDF
Price is not available, please RFQ
MM3Z6V8T1G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:300 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 4 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C