Micro Commercial Components (MCC) BZX84C9V1-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
BZX84C9V1-TP
Description
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BZX84C9V1-TP PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C9V1-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):9.1 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:350 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 6 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C