Rochester Electronics BZX84C6V2LT1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
BZX84C6V2LT1
Description
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3
DataSheet
BZX84C6V2LT1 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C6V2LT1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:225 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 4 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)