Micro Commercial Components (MCC) BZT52C24LP-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
BZT52C24LP-TP
Description
DIODE ZENER 24V 250MW SOD882
DataSheet
BZT52C24LP-TP PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C24LP-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):24 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:250 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):70 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 16.8 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C