Nexperia BZX84W-C47X
Manufacturer :
Nexperia
Mfr. Part # :
BZX84W-C47X
Description
DIODE ZENER 47V 275MW SOT323
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BZX84W-C47X PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84W-C47X Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):47 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:275 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):170 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:-
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:150°C (TJ)