Rochester Electronics MMBZ5225BLT1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MMBZ5225BLT1
Description
DIODE ZENER 3V 225MW SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MMBZ5225BLT1 PDF
Price is not available, please RFQ
MMBZ5225BLT1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):3 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:225 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):29 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C