Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZT52C15LPQ-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZT52C15LPQ-7
Description
DIODE ZENER 15V 250MW 2DFN
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BZT52C15LPQ-7 PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C15LPQ-7 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):15 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:250 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):30 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 10.5 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)