Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZX84C2V7-7-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZX84C2V7-7-F
Description
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23-3
DataSheet
BZX84C2V7-7-F PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C2V7-7-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.7 V
  • Tolerance:±7%
  • Power - Max:300 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C