Nexperia BZX84W-C30X
Mfr. Part # :
BZX84W-C30X
Description
DIODE ZENER 30V 275MW SOT323
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BZX84W-C30X PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84W-C30X Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):30 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:275 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 21 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:150°C (TJ)