ROHM Semiconductor BZX84B6V2LFHT116
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
BZX84B6V2LFHT116
Description
DIODE ZENER 6.2V 250MW SSD3
DataSheet
BZX84B6V2LFHT116 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84B6V2LFHT116 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
  • Tolerance:±1.94%
  • Power - Max:250 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 4 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:150°C (TJ)