Roving Networks / Microchip Technology JAN1N4483CUS
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
JAN1N4483CUS
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W D5A
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
JAN1N4483CUS PDF
Price is not available, please RFQ
JAN1N4483CUS Tech Specifications
  • Series:Military, MIL-PRF-19500/406
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):56 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:1.5 W
  • Impedance (Max) (Zzt):70 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:250 nA @ 44.8 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 200 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 175°C