Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZT52C3V9LP-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZT52C3V9LP-7
Description
DIODE ZENER 3.9V 250MW 2DFN
Catalog
Diodes - Zener - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BZT52C3V9LP-7 PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C3V9LP-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.9 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:250 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C