Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZT52C6V2TQ-13-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZT52C6V2TQ-13-F
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOD523
DataSheet
BZT52C6V2TQ-13-F PDF
Price is not available, please RFQ
BZT52C6V2TQ-13-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:300 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 4 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C