TSC (Taiwan Semiconductor) BZV55B20 L1G
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
BZV55B20 L1G
Description
DIODE ZENER 20V 500MW MINI MELF
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZV55B20 L1G PDF
Price is not available, please RFQ
BZV55B20 L1G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):20 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):55 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 15 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 100 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)