Vishay General Semiconductor – Diodes Division BZG05B12-M3-18
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
BZG05B12-M3-18
Description
DIODE ZENER 12V 1.25W DO214AC
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZG05B12-M3-18 PDF
Price is not available, please RFQ
BZG05B12-M3-18 Tech Specifications
  • Series:BZG05B-M
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:1.25 W
  • Impedance (Max) (Zzt):9 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 9.1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
  • Operating Temperature:150°C (TJ)