Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor SZBZX84B6V8LT1G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
SZBZX84B6V8LT1G
Description
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SZBZX84B6V8LT1G PDF
Price is not available, please RFQ
SZBZX84B6V8LT1G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
  • Tolerance:±2%
  • Power - Max:225 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 4 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)