Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor 1N5923BRLG
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
1N5923BRLG
Description
DIODE ZENER 8.2V 3W AXIAL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5923BRLG PDF
Price is not available, please RFQ
1N5923BRLG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:3 W
  • Impedance (Max) (Zzt):3.5 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 6.5 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 200°C