Vishay General Semiconductor – Diodes Division BZM55B6V8-TR3
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
BZM55B6V8-TR3
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW MICROMELF
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZM55B6V8-TR3 PDF
Price is not available, please RFQ
BZM55B6V8-TR3 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
  • Tolerance:-
  • Power - Max:500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):150 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 3 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 175°C