Roving Networks / Microchip Technology SMAJ4743AE3/TR13
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
SMAJ4743AE3/TR13
Description
DIODE ZENER 13V 2W DO214AC
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SMAJ4743AE3/TR13 PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ4743AE3/TR13 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):13 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:2 W
  • Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 9.9 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C