Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) AZ23C33-7
Mfr. Part # :
AZ23C33-7
Description
DIODE ZENER ARRAY 33V SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AZ23C33-7 PDF
Price is not available, please RFQ
AZ23C33-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Configuration:1 Pair Common Anode
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):33 V
  • Tolerance:±5%
  • Power - Max:300 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:-
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C