Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) BZX84C2V4S-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
BZX84C2V4S-7
Description
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SOT363
Catalog
Diodes - Zener - Arrays
DataSheet
BZX84C2V4S-7 PDF
Price is not available, please RFQ
BZX84C2V4S-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.4 V
  • Tolerance:±6%
  • Power - Max:200 mW
  • Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C