ROHM Semiconductor RB520CM-40T2R
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
RB520CM-40T2R
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA VMN2M
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB520CM-40T2R PDF
Price is not available, please RFQ
RB520CM-40T2R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
  • Current - Average Rectified (Io):100mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710 mV @ 100 mA
  • Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 40 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:SOD-923
  • Supplier Device Package:VMN2M
  • Operating Temperature - Junction:150°C