SemiQ GP2D060A120B
Manufacturer :
SemiQ
Mfr. Part # :
GP2D060A120B
Description
DIODE SCHOTKY 1.2KV 182A TO247-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GP2D060A120B PDF
Price is not available, please RFQ
GP2D060A120B Tech Specifications
  • Series:Amp+™
  • Package:Tube
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Diode Type:Silicon Carbide Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
  • Current - Average Rectified (Io):182A (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 60 A
  • Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 1200 V
  • Capacitance @ Vr, F:3809pF @ 1V, 1MHz
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-247-2
  • Supplier Device Package:TO-247-2
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C