Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor RURU15060
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
RURU15060
Description
DIODE GEN PURP 600V 150A TO218
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RURU15060 PDF
Price is not available, please RFQ
RURU15060 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io):150A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 150 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):100 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 600 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-218-1
  • Supplier Device Package:TO-218
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C