GeneSiC Semiconductor MURH10005
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Mfr. Part # :
MURH10005
Description
DIODE GEN PURP 50V 100A D-67
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MURH10005 PDF
Price is not available, please RFQ
MURH10005 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
  • Current - Average Rectified (Io):100A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 100 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):75 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 50 V