Powerex, Inc. R7222007CSOO
Mfr. Part # :
R7222007CSOO
Description
DIODE GEN PURP 2KV 700A DO200AB
DataSheet
R7222007CSOO PDF
Price is not available, please RFQ
R7222007CSOO Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
  • Current - Average Rectified (Io):700A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.65 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):5 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 2000 V