Powerex, Inc. RA203225XX
Mfr. Part # :
RA203225XX
Description
DIODE GP 3.2KV 2500A POWRDISC
DataSheet
RA203225XX PDF
Price is not available, please RFQ
RA203225XX Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):3200 V
  • Current - Average Rectified (Io):2500A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 3000 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):25 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:200 mA @ 3200 V