Powerex, Inc. R7200206XXOO
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
R7200206XXOO
Description
DIODE GEN PURP 200V 600A DO200AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R7200206XXOO PDF
Price is not available, please RFQ
R7200206XXOO Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io):600A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.15 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):7 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 200 V