Powerex, Inc. RA204020XX
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
RA204020XX
Description
DIODE GP 4KV 2000A POWRDISC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RA204020XX PDF
Price is not available, please RFQ
RA204020XX Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):4000 V
  • Current - Average Rectified (Io):2000A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.45 V @ 3000 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):25 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:200 mA @ 4000 V