Powerex, Inc. R7222505CSOO
Mfr. Part # :
R7222505CSOO
Description
DIODE GP 2.5KV 500A DO200AB
DataSheet
R7222505CSOO PDF
Price is not available, please RFQ
R7222505CSOO Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2500 V
  • Current - Average Rectified (Io):500A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.25 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):3 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 2500 V