Powerex, Inc. RA201836XX
Mfr. Part # :
RA201836XX
Description
DIODE GP 1.8KV 3600A POWRDISC
DataSheet
RA201836XX PDF
Price is not available, please RFQ
RA201836XX Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1800 V
  • Current - Average Rectified (Io):3600A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.15 V @ 3000 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):22 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:200 mA @ 1800 V