Powerex, Inc. R6201430XXOO
Mfr. Part # :
R6201430XXOO
Description
DIODE GP 1.4KV 300A DO200AA R62
DataSheet
R6201430XXOO PDF
Price is not available, please RFQ
R6201430XXOO Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
  • Current - Average Rectified (Io):300A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 800 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):6 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1400 V